Translate

Asertywność. Jak odmawiać.

Już wiesz, że asertywność to sztuka. Sztuka, której na szczęście możesz się nauczyć, możesz ją wyćwiczyć.







W "Jak być asertywnym?  3 techniki wspomagające" dowiedziałaś się, że asertywność to umiejętność wyrażania swoich poglądów, to umiejętność dbania o swój komfort i nie podejmowanie się zadań, na które nie mamy ochoty, przy jednoczesnym szanowaniu poglądów innych i nie krzywdzeniu nikogo.

Dzisiaj powiem Ci jak odmawiać.
W gruncie rzeczy odmawianie nie jest łatwe! Mogłoby się wydawać, że jeśli czegoś nie chcemy to porostu nie chcemy, ale kiedy stajemy już przed sytuacją, w której musimy odmówić osobie nam bliskiej lub takiej wobec której czujemy się zobowiązani?! Nie jest łatwo prawda?

Chcę Ci przedstawić pomocne sposoby na odmawianie.

Jeśli jesteś przekonana, że zaistniała sytuacja Ci nie odpowiada. Czujesz dyskomfort związany z nią, nie bój się odmówić.
Udziel prostej w przekazie informacji, że taki bieg zdarzeń nie jest dla Ciebie komfortowy, gdy to nie skutkuje warto powtórzyć naszą prośbę, co powinno podkreślić nasze niezadowolenie. Jednocześnie warto zaznaczyć dlaczego nam to nie odpowiada.
Jeśli to nie zmieni sytuacji należy poinformować drugą stronę jakie konsekwencje wiążą się z brakiem przestrzegania wyznaczonych przez nas granic. Często wizja poniesionej kary rozwiewa zapał natręta. Jeśli jednak tak się nie stanie należy wyciągnąć wcześniej zapowiedziane konsekwencje.
Dlatego też pamiętaj żeby informując o grożących konsekwencjach podawać tylko te realne.
Przykład
Prosimy dziecko, aby wysprzątało pokój, ale ono nie jest wcale tym zainteresowane.
Najpierw informujemy dziecko, że oczekujemy wysprzątania pokoju.
"Proszę posprzątaj swój pokój".
Na zdawkowe "nie chce mi się, później, posprzątaj za mnie, tu jest czysto" itp. Odpowiadamy ponowną ale bardziej stanowcza informacja.
"Proszę Cię o wysprzątania swojego pokoju, ponieważ jest w nim straszny bałagan".
Jeśli nadal dziecko nie chce wykonać naszej prośby musimy poinformować go o czekających konsekwencjach. Np.

"Dopóki nie wysprzątasz pokoju nie pójdziemy na plac zabaw".

Zazwyczaj w tym momencie znaczna część dzieci bez entuzjazmu zaczyna porządki. Jeśli jednak trafił Ci się wyjątkowo uparty egzemplarz to niestety, ale wykonujesz co zapowiedziałaś. Dziecko zostaje w domu i nie idzie na plac zabaw.
Gdy prosi o wyjście wytłumacz mu.
"Dopóki nie wysprzątasz pokoju nie pójdziemy na plac zabaw".
Zaznacz, że brak wyjścia na plan zabaw nie jest karą ale konsekwencją jego zachowania i zmieni się jeśli wykona o co go prosisz.
"Jeśli wysprzątasz pokój, po obiedzie, będziemy mogli wyjść na spacer i zajrzeć po drodze na plac zabaw".

Dobrym sposobem na jasne przekazanie swojego sprzeciwu jest pójdzie za wzorem małych dzieci ;) Stanowczo i jasno określić swoje granice wykorzystując do tego tak dobrze znaną nam partykułę NIE.


Dodatkowe wsparcie Twojej asertywności mogą stanowić popularne techniki, które opisałam w "Jak być asertywnym? 3 techniki wspomagające".

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz